U proteklih sedam dana u NP „Krka“ uočeno preko dvadeset i pet novih vrsta

22.07.2025.

Tijekom održavanja programa „Istraživač bioraznolikosti“ u Nacionalnom parku „Krka“ volonteri su prvi put uočili i zabilježili preko dvadeset i pet novih vrsta za Park čime je potvrđena iznimna bioraznolikost ovog zaštićenog područja

Tijekom održavanja programa „Istraživač bioraznolikosti“ u Nacionalnom parku „Krka“ volonteri su prvi put uočili i zabilježili preko dvadeset i pet novih vrsta za Park čime je potvrđena iznimna bioraznolikost ovog zaštićenog područja

Ako ste proteklih dana pratili društvene mreže NP „Krka“, sigurno ste primijetili kreativne osvrte na terenski rad iz pera naših volontera. Naime, od 16. do 22. srpnja 2025. članovi Udruge studenata biologije BIUS volontirali su, u sklopu programa „Istraživač bioraznolikosti“, u NP „Krka“ u cilju inventarizacije beskralješnjaka na odabranim lokacijama staništa. U istraživanju prirodnih vrijednosti Parka sudjelovali su članovi sekcija BIUS-a koje se bave opnokrilcima, ravnokrilcima, botanikom, leptirima, kornjašima, šišmišima, biospeleologijom, gmazovima i paučnjacima.

Među raznim vrstama leptira, vretenaca, pčela, paukova, skakavaca i zrikavaca istaknula se vrsta crvene pčele iz roda Pasites koju krase bijelo-ružičaste oči, jarko crveni zadak i bijeli baršunasti čuperci dlačica na krajnjem dijelu tijela. U NP „Krka“ viđena je, odnosno u mrežu uhvaćena, prvi put.

Potvrđena je dvadeset i jedna nova vrsta ravnokrilaca, od kojih se ističu trčkoliki šturak (Trigonidium cicindeloides) i ljuskavi šturak (Mogoplistes brunneus), sitne, oku skrivene vrste koje su dosad bile nezamijećene. Drugim riječima, u Parku su sada poznate ukupno pedeset i tri vrste ravnokrilaca.

Proučavanjem lokaliteta uz obalu Visovačkog jezera, prvi put je uočen blistavi ibis (Plegadis fascinellus), a zabilježen je i rijedak nalaz za Hrvatsku: vrsta pauka Rhomphaea rostrata.

U mreži raznolikih kukaca zapela je i jedna za Park nova biljna vrsta: sunčac povaljeni (Heliotropium supinum), kao i rijetko viđena vrsta konjic vračar (Saga pedo), najveći zrikavac u Europi, čija se populacija sastoji isključivo od ženki koje same stvaraju nove potomke.

Volonteri su svakog dana sudjelovali u terenskim istraživanjima, vodili dnevnik zapažanja, prikupljali ciljane skupine organizama, determinirali i fotografirali vrste te izradili njihov popis po skupinama i području istraživanja. „Svim volonterima zahvaljujemo na entuzijazmu, znatiželji, važnim pronalascima i uspješnim rezultatima koji potvrđuju da upravljačke mjere koje već dugi niz godina provodimo donose izvrsne rezultate, odnosno da bioraznolikost Parka iz godine u godinu raste“, kazala je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica i zaključila: „Opažanje dvadeset i pet novih vrsta u NP ‘Krka’, koje su opisane u literaturi, važna je potvrda očuvanosti i razvoja staništa i ekosustava naše krške ljepotice.“

Fotografije: BIUS, Marijana Cukrov

 

Osvježi sadržaj
vrh stranice