Edukativni programi poučavaju o nizinskim poplavnim šumama i važnosti retencijskih područja. Nakon ovakve škole, nema polaznika koji ne zna presudnost Lonjskog polja kada kiše prijete poplavama. Znanje mijenja doživljaj poplavnog područja kao spasonosnog područja u kojemu priroda svojom regulacijom štiti od poplava i milijunski Zagreb.
Edukativni program Bijela roda u Čigoču
Dolazak u infocentar u Čigoču, kratko predavanje o rodama, promatranje roda dalekozorom, obilazak sela i brojenje gnijezda, razgledavanje okućnica pod vodstvom stručnog edukatora, povratak u igraonicu edukativnoga centra, popunjavanje radnih listića, razgledavanje tradicionalne stolarske radionice i suvenirnice. U dvorištu prijamnog centra, mlađem naraštaju se pruža mogućnost zanimljive i edukativne igre Rodina pustolovina.
S obzirom na dob posjetitelja, radni listići su izrađeni posebno za mlađu, a posebno za stariju školsku djecu i odrasle. Za predškolski uzrast (dječji vrtići) također je prilagođen određeni program.
Nakon upoznavanja europskog sela roda, posjetitelji odlaze u retenciju Lonjskog polja u selu Mužilovčici do koje se za 10 minuta stiže autobusom, a zatim se kratkom šetnjom (20 minuta) odlazi u polje. U polju stručni vodič upoznaje posjetitelje s bogatstvom flore i faune Parka prirode, a omogućuje im promatranje i fotografiranja pašnjaka s krdima konja, goveda i svinja.
Ciljana dobna skupina: Programi su prilagođeni za sve uzraste.
Dužina trajanja: 2 – 2.5 h
Preporučeni period godine za posjet: Ovaj program je u ponudi od 1. travnja do 10. kolovoza, za boravka roda u Lonjskom polju, ali se po želji posjetitelja može ostvariti i nakon odlaska roda u toplije krajeve.
Edukativni program Krapje – selo graditeljske baštine
Dolazak u prijemni centar u Krapju, kratko predavanje o selu u kojemu se nalazi očuvana tradicijska arhitektura nastala u 18. i 19. st., kuće građene od glasovite posavske hrastovine. Obilazak sela, fotografiranje, razgledavanje kuća i okućnica, popunjavanje radnih listića, slaganje makete posavske kuće u igraonici te obilazak galerijskog prostora i suvenirnice.
Po dogovoru i želji posjetitelja, moguć je posjet crkvi sv. Antuna u Krapju.
Obično se ovaj edukativni program proširuje odlaskom u retenciju Lonjskoga polja kod sela Mužilovčice.
Po dogovoru, moguć je posjet ornitološkom rezervatu Krapje Đol.
Ciljana dobna skupina: Programi su prilagođeni za sve uzraste.
Dužina trajanja: 2 – 2.5 h
Preporučeni period godine za posjet: Tijekom cijele godine
Edukativni program Posavski konj
Dolazak u infocentar u Čigoču ili Krapju, te odlazak u retenciju Lonjskog polja kod Mužilovčice uz pratnju vodiča/edukatora. Tamo su na ispaši mnogobrojna krda posavskog konja.
Posavski konj ili, kako ga još nazivaju hrvatski posavac, predstavlja izvornu hrvatsku pasminu konja. Zbog posebnih fizioloških osobina, ovaj je konj gotovo čitave godine prepušten prirodi, u kojoj danonoćno prebiva od početka travnja, a često i prije, pa sve do konca listopada. Uspješno se odupire uvjetima močvarnih staništa, žegi i hladnoći, suši i blatu, snijegu i poplavama, te najezdi komarca, muha i obada. Surovi uvjeti staništa učinili su posavskog konja skromnim, otpornim i izdržljivim, a istovremeno su utjecali na njegov karakter koji je poslušan, privržen i druželjubiv.
Korisnici ovog edukativnog programa dolaze u neposredni kontakt s tom plemenitom konjskom pasminom, te zatim popunjavaju radne listiće.
Dužina trajanja: 2 – 2.5 h
Edukativni program Vodozemci u Lonjskom polju
Dolazak u infocentar u Čigoču ili Krapju, te odlazak u močvarna staništa Lonjskog polja u prisustvu vodiča/edukatora.
U Hrvatskoj živi 20 vrsta vodozemaca, a od toga čak 16 vrsta možemo naći u Parku prirode Lonjsko polje. Vodozemci, kako im i ime govori, za svoj razvoj nužno trebaju vodu, i stoga je za njih ovaj Park pravi raj. Izobilje lokava, manje i veće močvare, stari rukavci rijeke Save i brojni kanali omogućuju opstanak mnogim vrstama vodozemaca. Najzanimljiviju i najglasniju skupinu vodozemaca predstavljaju žabe. U proljeće, nakon što su zimu provele sigurno zakopane u mulju ili ispod kakva stabla, žabe kreću prema vodi na parenje. Korisnici ovog programa upoznaju se sa životnim ciklusom, prehranom, glasanjem te ugroženošću ove životinjske vrste. Posebno zadovoljstvo predstavlja promatranje vodozemaca, te rješavanje nekoliko praktičnih zadataka. Na kraju slijedi popunjavanje radnih listića i natjecanje u skladanju pjesmice „rep kreketaljke“.
Dužina trajanja: 3 h
Napomene: Obavezno ponijeti čizme.
Edukativni program Žličarka – ptica sa žlicom
Dolazak u infocentar u Krapju, kratko predavanje o žličarkama, te odlazak u ornitološki rezervat Krapje Đol u prisustvu vodiča/edukatora. Žličarke pripadaju među najneobičnije stanovnike Parka prirode Lonjsko polje.
Žličarke su ptice selice, a u Lonjsko se polje vraćaju već u veljači kada se počinju pripremati za gniježđenje. Krapje Đol je naš najstariji ornitološki rezervat i najveće gnjezdište žličarke u Hrvatskoj.
S obzirom na dob posjetitelja, korisnici ovog edukativnog programa popunjavaju radne listiće, vode dnevnik promatranja ptica, te sudjeluju u nagradnoj igri Đolingo. Ozbiljniji promatrači ptica mogu naučiti kako se služiti dalekozorom i teleskopom.
Ovaj edukativni program najčešće se upotpunjuje upoznavanjem Krapja, sela graditeljske baštine.
Dužina trajanja: 2 – 2.5 h
Edukativni program Ptica kosac – neumorni livadni pjevač
Osnovna tema ovog edukativnog programa je ugrožena i zakonom zaštićena ptica kosac (Crex crex). Program je namijenjen višim razredima osnovnih škola, ekološkim grupama i srednjim školama. Program se prezentira najprije u infocentru Parka prirode Lonjsko polje (uvodni dio) gdje se saznaju osnovni podaci o Parku te se sluša kratko predavanje o travnjacima, biologiji kosca, razlozima ugroženosti i načinima zaštite ove vrsta ptica.
Zatim se u društvu vodiča/edukatora kreće na terensku nastavu (radionica u prirodi) koja se provodi na travnjacima Lonjskog polja u blizini sela Repušnica gdje su prirodna staništa kosca i tu se uz popunjavanje radnih listića obrađuju različite teme (kako prepoznati najčešće biljne i životinjske vrste u Lonjskom polju, invazivne biljne vrste, tradicijsko stočarstvo, kako kositi da se spasi ptica kosac i dr.).
Rekviziti: dalekozor, radni listići, obične olovke, ravnala za određivanje visine drveća, mjerni štap za određivanje visine vegetacije.
Ciljana dobna skupina: Viši razredi osnovnih škola, ekološke grupe i srednje škole.
Dužina trajanja: 3 – 3.5 h
Preporučeni period godine za posjet: Od sredine travnja do sredine rujna
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Preporučena veličina grupe: do 30 djece
Edukativni program Nizinske poplavne šume u Lonjskom polju
Glavna tema ovog programa je upoznavanje s fenomenom poplavnih šuma u Parku prirode Lonjsko polje s posebnim naglaskom na osnovne vrste drveća: hrast lužnjak, poljski jasen, grab, topola i vrba. Program je namijenjen višim razredima osnovnih škola, ekološkim grupama i srednjim školama.
Program se prezentira najprije u infocentru Parka prirode Lonjsko polje (uvodni dio) gdje se saznaju osnovni podaci o Parku. Zatim se u društvu vodiča/edukatora kreće na terensku nastavu (radionica u prirodi) koja se provodi na nastavno-pokusnom šumskom kompleksu Opeke kod Lipovljana koji je u vlasništvu Šumarskog fakulteta iz Zagreba. Ovdje se obrađuju različite teme vezane uz upravljanje, uzgoj i zaštitu nizinskih poplavnih šuma. Obilaskom šume djeca uz pomoć vodiča/edukatora prave mali herbarij, a također rade i dokument „usvoji drvo“.
Rekviziti: dalekozor, radni listići, obične olovke, ravnala za određivanje visine drveća, selotejp.
Dužina trajanja: 3 – 3.5 h
Preporučeni period godine za posjet: Od ožujka do rujna
Prilagođeno za individualne ili grupne posjete: Preporučena veličina grupe: do 30 djece
Edukativni program Rijeka Sava
Dolazak u prijemni centar u Krapju, kratka prezentacija Parka prirode Lonjsko polje i upoznavanje sa selom graditeljske baštine. Zatim se pod vodstvom stručnog edukatora odlazi na ukrcaj na edukativno-turističku skelu Vodomar.
Uživajući u atraktivnom riječnom krajobrazu prirodnog toka rijeke Save, posjetitelji mogu upoznati osnovne karakteristike naše najveće rijeke: dinamika vodostaja, geomorfološki i tektonski procesi, prirodna vegetacija i životinjski svijet (ribe, ptice i dr.), korištenje rijeke Save i njezino povijesno značenje. Pri tome iskusni riječni zapovjednik broda otkriva mnoge zanimljivosti o rijeci Savi. Na kraju se popunjavaju posebno izrađeni radni listići namijenjeni ovome edukativnom programu.
Ciljana dobna skupina: Završni razredi osnovne škole, srednje škole, studenti, odrasli.
Dužina trajanja: 2 – 2.5 h
Posebni programi
Za sve prirodoslovne stručne grupacije posjetitelja (srednje škole, fakulteti, ekološke i druge udruge) po dogovoru je moguće organizirati i posebne edukativne programe kao što je edukativni program Autohtone pasmine u PP Lonjsko polje (posavski konj, turopoljska svinja i slavonsko-srijemsko govedo – podolac).